PARP ogłosił nabór wniosków na:
Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji
- 21 czerwca 2024
Ogłoszenie konkursu
- 16 lipca 2024
Start składania wniosków
- 3 kwietnia 2025
Koniec przyjmowania wniosków
Cel konkursu
Celem konkursu jest wsparcie MŚP z Polski Wschodniej w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji. Wsparcie w działaniu 1.3 FEPW jest dwuetapowe i obejmuje:
- Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji;
- Etap II – Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji.
Na co można otrzymać dofinansowanie
W ramach I Etapu działania 1.3 FEPW możliwe jest sfinansowanie zakupu usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych, niezbędnych do opracowania modelu biznesowego GOZ- transformacji.
Dofinansowanie stanowi pomoc de minimis.
Kto może otrzymać dofinansowanie
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej.
Terytorium makroregionu Polski Wschodniej, tj. województwa: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub mazowieckiego z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (m. st. Warszawa oraz powiaty: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński).
Jakie koszty kwalifikują się do dofinansowania?
W etapie I kosztem kwalifikowalnym jest zakup usług doradczych niezbędnych do opracowania Modelu biznesowego GOZ-transformacji.
MAKSYMALNE DOFINANSOWANIE
92 218 PLN
- Dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące zakupu usług doradczych obejmujących opracowanie modelu biznesowego funkcjonowania przedsiębiorstwa w oparciu o założenia gospodarki obiegu zamkniętego (model biznesowy GOZ-transformacji), którego elementami będą w szczególności: audyt przedsiębiorstwa i doradztwo wdrożeniowe, mające na celu ustalenie możliwych kierunków transformacji przedsiębiorstwa w nurcie GOZ oraz ustalenie potencjalnych możliwości współpracy z innymi przedsiębiorstwami w nurcie GOZ, w tym:
- a) tworzenie i udział w łańcuchach dostaw,
- b) wydłużanie życia produktu,
- c) ekoprojektowanie,
- d) przekształcenia produktu w usługę lub usługi,
- e) tworzenie platform współdzielenia,
- f) symbioza przemysłowa,
- g) odzysk i ponowne wykorzystanie szeroko rozumianych odpadów.
- Planowany okres realizacji projektu nie może być dłuższy niż 5 miesięcy, licząc od dnia rozpoczęcia realizacji projektu określonego w umowie o dofinansowanie.
– tu możemy przekazać kontakt do audytora.
Zaznaczam, że zgodnie z unijnymi dyrektywami każda firma produkcyjna ma do zdobycia określone certyfikaty w określonym przedziale lat (w zależności od branży) i jeśli nie skorzysta z takiej dotacji, w późniejszym czasie będzie musiała takie koszty pokryć samodzielnie.
W najbliższych latach planuje się konkursy na GOZ na różnych poziomach więc taka ocena na pewno będzie przydatna, a projekt w jakimkolwiek działaniu ma wysokie szanse na pozyskanie dofinansowania.
II etap – WDROŻENIE. Realizowany jest na podstawie I ( opracowanej oceny modelu biznesowego GOZ-transformacji) – wówczas możemy pozyskać dotacje do 3 500 000 zł na zakup maszyn, urządzeń i innych inwestycji, które pozwolą nam wdrożyć w/w opracowanie w przedsiębiorstwie.